Pracownia rysownika – Zobacz, jak pracuję i jakiego sprzętu używam.

W dzisiejszych czasach każdy zarabiający rysownik zmuszony jest korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, która swoje kosztuje. Proces tworzenia ilustracji jeszcze 15 lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Wykorzystywaliśmy tylko analogowe materiały, przez co czas potrzebny na stworzenie przeciętnej ilustracji był o wiele dłuży niż dzisiaj, ale tym samym ceny ilustracji były dużo wyższe. Dzisiaj z pomocą przychodzą dedykowane rysownikom i artystom urządzenia i oprogramowania. Postanowiłem co nieco odsłonić swoje zaplecze i pokazać wszystkim zainteresowanym, jak wygląda moja praca i miejsce jej wykonywania.

Stanowisko cyfrowe.

Tutaj mam komputer, do którego podpięte są dwa monitory: jeden zwykły 22 calowy Samsung, a drugi graficzny, skalibrowany monitor Eizo. Eizo to już stara dziadzia, ale daje rade. Oprócz komputera i monitorów oczywiście musi być dobry tablet graficzny. Wcześniej pracowałem na biurkowym tablecie Wacoma. Był to model Iintuos 4L. Jakiś czas temu zainwestowałem w tablet ekranowy i tak na biurku zagościł nowiutki Wacom Citiq 13HD. Oczywiście marzy mi się większy tablet ekranowy, ale nie od razu Rzym zbudowano.

Stanowisko analogowe.

Pewnie ktoś by pomyślał, że to przecież nic wielkiego, ale w moich skromnych metrażowo warunkach urządzenie dobrego analogowego stanowiska było nie lada wyzwaniem. Dobre oświetlenie, setki przyborów rysunkowych w zasięgu ręki, no i rysownica z regulowanym kątem nachylenia. Ta ostatnia powstała na zamówienie, zmontował mi ją mój Teść – dokładnie wedle mojego projektu – i jest niezastąpiona. Obydwa stanowiska ulokowane są na jednym, długim blacie rozciągniętym wzdłuż pokoju z niewielkim oknem na wiejski świat, który jestem zmuszony oglądać każdego dnia. Tak to z grubsza wygląda.

Mobilna, cyfrowa pracownia plastyczny – iPad Pro

Sprzęt, który kupiłem niedawno, bo trochę ponad pół roku temu. Dzisiaj zadaję sobie pytanie, jak u licha radziłem sobie wcześniej? Dobrze wiem jak. Trzeba było siedzieć w pracowni i tyle. iPad Pro dał mi nieograniczone możliwości pracy mobilnej. Dzięki tej inwestycji nie jestem przywiązany do jednego miejsca i tak naprawdę jestem wstanie pracować nad ilustracjami wszędzie.

Oprogramowanie dla rysownika.

O czym jeszcze powinienem napisać ? Oczywiście o oprogramowaniu. W dzisiejszych czasach jest to dość istotna kwestia. Profesjonalne graficzne oprogramowanie jest cholernie drogie i nie każdego stać na najnowsze wersje. Niestety, zaliczam się do tej grupy. Swoje oprogramowanie zakupiłem już dobrych kilka lat tamu i przeznaczyłem na ten cel walizkę pieniędzy. Póki co, ostatnia pudełkowa wersja pakietu Adobe dobrze mi służy i w najbliższym czasie nie zamierzam wydawać kolejnej walizki pieniędzy na najnowszy abonament Adobe. Ważne, że pracuję na dobrym i oryginalnym oprogramowaniu. Dla ścisłości, jest to pakiet Adobe Design Premium CS6.

Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania lub chciał szerzej poczytać o pracy rysownika, serdecznie zapraszam na mojego bloga: www.przygodyrysownika.pl