Ilustrator, grafik, retuszer, designer – czy to zawody dla jednego człowieka?

Jeszcze do niedawna wszystkie zawody związane z jakąkolwiek grafiką, czy nawet mówiąc banalnie „obrazkiem wyświetlanym na ekranie”, pchane były do jednego wora – zwanego grafikiem komputerowym. Dla większości ludzi każda osoba pracująca z jakimkolwiek „obrazkiem” nazywana była po prostu grafikiem. Na szczęście czasy się zmieniły. Obok zawodu grafika, wyszczególniono także inne, bardziej sprecyzowane zawody, takie jak: grafik 3D, rysownik, ilustrator, retuszer, designera czy DTPowiec. I owszem, reprezentant każdego z tych zawodów pracuje z grafiką, ale na różne sposoby i w zupełnie innym celu…

Ilustrator, grafik, retusze, designer - czy to zawody dla jednego człowieka?

 

Grafik = wykonawca grafiki.

Grafik, często zamiennie nazywany projektantem graficznym, to osoba, która dba o wizualną stronę projektów. To bardziej wykonawca, niż twórca. Od grafika wymagana jest perfekcyjna znajomość przynajmniej tych najpopularniejszych programów graficznych (typu Photoshop, Illustrator, Corel Draw itp.). Właśnie przy pomocy takich programów komputerowych i dzięki stosowaniu różnych efektów, filtrów i innych funkcji, grafik wykona grafikę, która będzie wizją klienta. Jeżeli grafik będzie miał za zadanie złożenie kilku grafik w jedną całość, np. stworzenie katalogu produktów czy ulotki, dodatkowo przyda mu się także znajomość programu InDesing.

W pracy grafika czy projektanta graficznego liczy się przede wszystkim znajomość obsługi programów graficznych, ale też wyczucie plastyczne i po prostu zmysł estetyczny.

 

Grafik 3D = praca w trójwymiarze.

Coraz popularniejszym dziś zawodem i zdecydowanie bardziej zaawansowanym od grafika komputerowego jest zawód grafika 3D. Najprościej mówiąc, grafik 3D zajmuje się wizualizacją obiektów trójwymiarowych. A co to oznacza w praktyce? To osoba, która pracuje na specjalistycznych programach, umożliwiających modelowanie i renderowanie grafik 3D.

Grafiki 3D najczęściej tworzone są na potrzeby filmów, animacji i gier komputerowych. To właśnie w tych sektorach najczęściej pracują  graficy 3D. Graficy 3D często współpracują też z architektami i projektantami wnętrz, tworząc wizualizacje miejsc – budynków inwestycyjnych, domów i mieszkań. W ostatnim czasie umiejętności grafików 3D są także coraz chętniej wykorzystywane w reklamie, zwłaszcza do tworzenia wizualizacji produktów wyświetlanych w reklamach telewizyjnych.

 

Ilustrator = twórca ilustracji.

Jednym z najbardziej twórczych zawodów w branży kreatywnej jest z pewnością ilustrator. Ilustrator to osoba, która tworzy ilustracje. Aby to robić, musi być obdarzona pewnymi zdolnościami artystycznymi, dzięki którym po prostu potrafi rysować. Nie jest koniecznym, by ukończyła jakieś specjalne kursy czy studia artystyczne, ponieważ wielu ilustratorów – samouków również osiąga duże sukcesy i z łatwością zdobywa zlecenia.

Ilustratorzy często współpracują z wydawnictwami. Na ich zlecenie tworzą ilustracje do książek czy ilustracje do bajek. Zwykle każdy ilustrator ma swój własny styl rysowania, a ci bardziej zaawansowani potrafią dostosować go do wymogów zlecenia. Ilustratorzy często zajmują się także projektowanie plakatów i tworzeniem ilustracji użytkowych, np. ilustracji na koszulki, kubki, kalendarze itp.

 

Designer – od „webowca” po typografa.

Ogólnie mówiąc, designer to osoba, która zajmuje się projektowaniem. W branży kreatywnej istnieje wielu designerów. Wśród nich wyróżnić można m. in. web designera, brand designera i type designera.

Web designer zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Niekiedy zdarza się, że web designer jest także web developerem, czyli programistą stron internetowych. Najczęściej jednak programiści zajmują się tylko kodowaniem przygotowanego wcześniej przez web designera projektu graficznego.

Mało kto wie, że istnieje także zawód nazywany brand designerem bądź logo designerem. Brand designer to osoba zajmująca się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm, marek i produktów.

Type designer, popularnie nazywany typografem, głównie zajmuje się tworzeniem krojów pisma. Każdy font, czyli czcionka, z której korzystamy choćby w Wordzie, została wcześniej zaprojektowana właśnie przez type designera. W dzisiejszych czasach coraz częściej jednak tworzenie fontów należy do obowiązków DTPowca.

 

Retuszer = mistrz postprodukcji.

W dzisiejszych czasach profesjonalny retuszer to prawa ręka fotografa, a być może nawet sam fotograf. Jak sama nazwa wskazuje retuszer to osoba, która robi retusz zdjęć, czyli obrabia zdjęcia. To osoba, która zna przynajmniej podstawowe zasady fotografii i potrafi obsługiwać najpopularniejszy program do retuszu zdjęć – Photoshop. Retuszem często zajmują się sami autorzy zdjęć. Jednak gdy fotograf ma zbyt dużo pracy, pomoc retuszera jest dla niego nieoceniona.

 

DTPowiec = pracownik drukarni.

DTP, czyli angielskie „desktop publishing”, w prostym tłumaczeniu oznacza „”publikowanie zza biurka”. To ogół czynności komputerowych związanych z przygotowaniem materiałów, które później trafią do druku. Idąc tym śladem, DTPowiec to osoba, która zajmuje się komputerowym przygotowywaniem do druku. To praca dla osób, które potrafią poskładać tekst i grafikę w jedną całość, a następnie przygotować z tej całości plik odpowiedni do druku. Każdy DTPowiec powinien więc być także dobrym grafikiem i potrafić obsługiwać podstawowe programy graficzne. DTPowcy najczęściej pracują w drukarniach i wydawnictwach.

 

Czy jeden człowiek może uprawiać jednocześnie kilka tych zawodów na raz?

Oczywiście, że może! Najczęściej zdarza się to w agencjach kreatywnych, gdzie jeden człowiek odpowiada równocześnie za tworzenie ilustracji (a więc jest ilustratorem), opracowywanie projektów graficznych (jako grafik), obrabianie i podciąganie fotografii (retuszer), przygotowywanie projektów do druku (DTPowiec), a nawet tworzenie projektów graficznych stron internetowych i fontów (web designer i type designer). Ostatnio coraz częściej odchodzi się jednak od takich praktyk na rzecz większego profesjonalizmu i lepszej jakości wykonywanej pracy.

 

Agnieszka Ostrowska – KlawiaturaZamiastPióra.pl