preloader-img

czytaj więcej o mnie.

Cześć, nazywam się Paweł! Jestem zawodowym rysownikiem, ilustratorem i projektantem. W branży artystycznej działam już ponad 15 lat.
Co mogę dla ciebie zrobić ?

subpage-img

Z serii „Legendy polskiego komiksu”. Tadeusz Baranowski.

Więcej realizacji
subpage-img
Więcej artykułów
subpage-img

Tadeusz Baranowski to jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych. To także ceniony polski scenarzysta, grafik, rysownik i twórca reklamy.

 

Podobnie jak inni znani polscy rysownicy komiksów, swoją karierę komiksową Baranowski rozpoczął w popularnym czasopiśmie dla młodzieży -“Świat Młodych”, wydawanym w latach 1949–1993 w Warszawie. To on był twórcą pierwszej szaty graficznej i logo “Świata Młodych”.

 

Baranowski – twórca surrealistycznych światów o nieograniczonej wyobraźni.

 

To, co wyróżnia Baranowskiego spośród innych rysowników, to swobodna zabawa komiksem. Baranowskie uwielbiał eksperymentować z kadrami i bohaterami, których osadzał w zaskakujących, surrealistycznych światach. Swoim bohaterom Baranowski nadawał “świadomość bycia bohaterem komiksów”, przez co często jego bohaterowie w komiksie sami domagali się przeskoczenia do kolejnych kadrów komiksu, bo nie mogli się już doczekać nowych przygód, jakie czekały na nich na następnych stronach (np. w “Podróży smokiem Diplodokiem”). Charakterystyczny dla autora jest również stosowany przez niego język w komiksach: zabawny i ironiczny, którym w pełni odzwierciedlał ówczesną rzeczywistość PRL-owską.

Tadeusz Baranowski to twórca znanych i lubianych bohaterów komiksowych, m. in.: Profesorka Nerwosolka, Smoka Diplodoka,  Orient Mena, Kudłaczka i Bąbelka, Lorda Hokusa-Pokusa  i wielu innych. Baranowski jest również autorem postaci do słynnego pełnometrażowego filmu animowanego “Filemon i przyjaciele”.

 

Współpraca z Grzegorzem Rosińskim?

 

W latach 80. inny znany twórca komiksów Grzegorz Rosiński zaprosił Baranowskiego do siebie do Francji, gdzie zaproponował mu kolorowanie zeszytów popularnego już wtedy “Thorgala”. Baranowski nie przyjął jednak propozycji Rosińskiego, ponieważ wolał pozostać samodzielnym twórcą.

 

W 2007 roku wraz z Papciem Chmielem i Januszem Christą został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2012 roku Baranowski oficjalnie zrezygnował z rysowania komiksów z powodów finansowych i zdrowotnych. Od tego czasu powrócił do malarstwa.