Z serii „Legendy polskiego komiksu”. Papcio Chmiel.

Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski, to jeden z najbardziej znanych i lubianych rysowników w Polsce. To także najsłynniejszy polski twórca komiksów. Na jego kultowym komiksie o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, wydawanym nieprzerwanie od 1957 roku aż do dziś, wychowała się cała Polska!

 

Jak zaczęła się jego przygoda z rysunkiem i ilustracją?

 

Niespełna rok po Powstaniu Warszawskim, w którym Chmielewski brał czynny udział jako żołnierz AK działający pod pseudonimem „Jupiter”, został powołany do wojska. Właśnie tam rozpoczęła się jego kariera graficzna. Powierzono mu bowiem pod opiekę wojskową gazetkę.

 

Po ukończeniu służby w 1947 roku, Chmielewski podjął pracę rysownika. Najpierw w cenionym czasopiśmie młodzieżowym „Świat przygód” (gdzie opublikował swój pierwszy komiks pt. „Sierżant King z Królewskiej Konnej”). Później w „Świecie młodych”.  W latach 50. rozpoczął studia na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

 

Tytus, Romek i A’Tomek – najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa.

 

W 1957 roku wydrukowana została pierwsza, czarno-biała historyjka komiksowa o Tytusie.

Bohaterami pierwotnego komiksu byli dwaj charakterni chłopcy – Romek i A’Tomek. Początkowo obaj nie mieli wiele wspólnego z harcerzami. Jednak od 1965 roku w wydawanych komiksach chłopcy stali się harcerzami, ponieważ stanowczo wymagało tego Wydawnictwo Harcerskie. Niedługo potem do dwójki harcerzy dołączył uczłowieczony szympans Tytus.

 

Do dziś w sumie ukazało się ponad 30 części komiksów o przygodach sympatycznego szympansa Tytusa i jego przyjaciół!

 

W tym roku Papcio Chmiel obchodził swoje 95. urodziny!

 

tekst: Agnieszka Ostrowska-Błońska