preloader-img

czytaj więcej o mnie.

Cześć, nazywam się Paweł! Jestem zawodowym rysownikiem, ilustratorem i projektantem. W branży artystycznej działam już ponad 15 lat.
Co mogę dla ciebie zrobić ?

subpage-img

Z serii „Legendy polskiego komiksu”. Janusz Christa.

Więcej realizacji
subpage-img
Więcej artykułów
subpage-img

Janusz Christa – tuż obok słynnego Papcia Chmiela, to kolejna legenda, a jednocześnie prekursor polskiego komiksu. Autor kultowej serii komiksowej „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko”, których bohaterów zna chyba każdy Polak.

 

Christa jako rysownik po raz pierwszy zadebiutował w 1957 roku w magazynach „Przygoda” oraz „Jazz”, gdzie ukazały się jego pierwsze historyjki komiksowe. Rok później, w gazecie “Wieczór Wybrzeża” pojawił się komiks przygodowo-sensacyjny o dwóch marynarzach: Kajtku i Majtku, którzy wkrótce stali się Kajtkiem i Koko. Tak narodziła się pierwsza słynna seria komiksowa, lubiana i ceniona przez kolejne pokolenia, aż do dziś.

 

O wiele większą popularność przyniosła mu jednak kolejna seria komiksowa o przygodach Kajko i Kokosza – dwóch wojów, przodków Kajtka i Koka.

 

Przygody Kajtka i Koko w kosmosie – najdłuższa polska epopeja komiksowa!

 

Album „Kajtek i Koko w kosmosie” to aktualnie najdłuższy polski komiks, składający się z ponad tysiąca pasków komiksowych! Christa zaprezentował tam swój pełny warsztat rysowniczy. Przed wydaniem blisko 600 stronicowego albumu, przygody Kajko i Koko w kosmosie przez cztery lata były drukowane w odcinkach na łamach „Wieczoru Wybrzeża”. Od lat 90. ubiegłego wieku trzykrotnie podejmowano próby ekranizacji komiksów Janusza Christy, jednak w postaci pełnometrażowego filmu animowanego nie udało się to do dziś.

 

Janusz Christa jest w sumie autorem około 40 albumów komiksowych drukowanych w nakładzie milionów egzemplarzy. Jego mistrzowski warsztat rysowniczy i perfekcyjna, wyrazista kreska rozpoznawane są przez miłośników komiksów na całym świecie.

 

Christa zmarł w 2008 roku w wieku 74 lat. Jeszcze przed śmiercią został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”.

 

tekst: Agnieszka Ostrowska-Błońska