Z serii „Legendy polskiego komiksu”. Janusz Christa.

Janusz Christa – tuż obok słynnego Papcia Chmiela, to kolejna legenda, a jednocześnie prekursor polskiego komiksu. Przede wszystkim Christa jest autorem kultowej serii komiksowej „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko”. Tych bohaterów zna chyba każdy Polak!

 

Christa jako rysownik po raz pierwszy zadebiutował w 1957 roku. W magazynach „Przygoda” oraz „Jazz” ukazały się jego pierwsze historyjki komiksowe. Rok później, gazeta „Wieczór Wybrzeża” zamieściła komiks przygodowo-sensacyjny o dwóch marynarzach: Kajtku i Majtku, którzy wkrótce stali się Kajtkiem i Koko. Tak narodziła się pierwsza słynna seria komiksowa, lubiana i ceniona przez kolejne pokolenia, aż do dziś.

 

O wiele większą popularność przyniosła mu jednak kolejna seria komiksowa. Z całą pewnością komiks o przygodach Kajko i Kokosza – dwóch wojów, przodków Kajtka i Koka, zna każdy Polak!

 

Przygody Kajtka i Koko w kosmosie – najdłuższa polska epopeja komiksowa!

 

Album „Kajtek i Koko w kosmosie” to aktualnie najdłuższy polski komiks, ponieważ składa się z ponad tysiąca pasków komiksowych! Christa zaprezentował tam swój pełny warsztat rysowniczy. Przed wydaniem blisko 600 stronicowego albumu, przygody Kajko i Koko w kosmosie przez cztery lata były drukowane w odcinkach na łamach „Wieczoru Wybrzeża”. Od lat 90. ubiegłego wieku trzykrotnie podejmowano próby ekranizacji komiksów Janusza Christy. Niestety w postaci pełnometrażowego filmu animowanego nie udało się to do dziś.

 

Reasumując, Janusz Christa narysował w sumie około 40 albumów komiksowych drukowanych w nakładzie milionów egzemplarzy. Jego mistrzowski warsztat rysowniczy i perfekcyjna, wyrazista kreska rozpoznawane są przez miłośników komiksów na całym świecie.

 

Christa zmarł w 2008 roku w wieku 74 lat. Jeszcze przed śmiercią minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył go medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

 

tekst: Agnieszka Ostrowska-Błońska