Chupa Chups – historia prawdziwa! Z serii markowe ciekawostki.

Dziś w ramach serii Markowe Ciekawostki na tapetę bierzemy Chupa Chupsa. Czy wiesz, że autorem kultowego i rozpoznawalnego na całym świecie logo Chupa Chupsa jest słynny kataloński malarz surrealistyczny Salvador Dali! Został o to osobiście poproszony przez właściciela marki, której pierwsze logo (w postaci dziewczynki liżącej lizaka) nie spotkało się z pozytywnym odbiorem. Logo zaprojektowane przez Salvadora Dali nawiązywało do czerwono-żółtego kwiatka (stokrotki). Jak się okazuje, był to strzał w dziesiątkę! Nowe logo Chupa Chupsa w ekspresowym tempie stało się lubiane i zapamiętywane przez konsumentów. Tak zostało do dziś!

 

Geneza cukierka na patyku…

 

Marka Chupa Chups została stworzona w 1958 roku przez hiszpańskiego producenta i sprzedawcę słodyczy Enrica Bernata. To on po raz pierwszy wpadł na pomysł umieszczenia cukierka na patyku. Dało to początek lizakom. Skąd w jego głowie narodził się taki pomysł? Podobno Bernat już od dłuższego czasu obserwował, jak dzieci jedzące cukierki, co jakiś czas wyciągają je z buzi rękami. Przez co są narażone zarówno na kontakt z zarazkami, jak i zapaćkanie rąk i ubrań. Właśnie ta obserwacja skłoniła Bernata do stworzenia dla cukierków specjalnych patyczków, służących za widelec. Tak powstały słynne lizaki Chupa Chups!

 

„Czupa czups” czy raczej „Ciupa ciups”?

 

Ponieważ Chupa chups to marka hiszpańska, prawidłowo jej nazwę powinno się wymawiać „ciupa ciups”. W rzeczywistości jednak większość Polaków przyzwyczajonych jest do nieprawidłowej wymowy „czupa czups”. Co ciekawe, początkowo marka miała nazywać się Gol. Nawiązywało to do kształtu lizaka w formie piłki, zaś usta – według Bernata – miały przypominać bramkę. Później pojawiła się sama nazwa Chups, pochodząca od czasownika Chupar, co z hiszpańskiego oznacza „lizać”. Konsumentom bardziej do gustu przypadła jednak nazwa dwuczłonowa Chupa Chups. Ta podwójna nazwa po raz pierwszy pojawiła się w sloganie reklamowym. Co ciekawe, od tego czasu konsumenci sami zaczęli nazywać markę Chupa Chups. Zmusiło to Bernata do zmiany nazwy produktu na tą wybraną przez ludzi.

 

Obecnie marka Chupa Chups, a także jej logo w niemal niezmienionej od lat formie, należą do włoskiej korporacji Perfetti Van Melle. Firma ta produkuje również m. in. znane Mentosy.

słynny kataloński malarz surrealistyczny Salvador Dali