preloader-img

czytaj więcej o mnie.

Cześć, nazywam się Paweł! Jestem zawodowym rysownikiem, ilustratorem i projektantem. W branży artystycznej działam już ponad 15 lat. Co mogę dla Ciebie zrobić?

subpage-img

Zmarł Bogusław Polch – słynny rysownik komiksów: Kapitana Żbika, Wiedźmina i Funky Kovala.

Więcej realizacji
subpage-img
Więcej artykułów
subpage-img

Wczoraj (3.01.2020 r.) w wieku 78 lat zmarł słynny polski rysownik komiksów, grafik i ilustrator, klasyk polskiego komiksu i idol mojej młodości Bogusław Polch. Rysownik pod koniec życia cierpiał na nowotwór.

 

Bogusław Polch był kultowym rysownikiem wielu polskich komiksów,  m.in. serii “Kapitan Żbik”, “Bogowie z kosmosu”, “Funky Koval” i “Wiedźmina”. Urodził się w 1941 roku pod Brześciem nad Bugiem. Uczęszczał do warszawskiego liceum plastycznego, gdzie siedział w jednej ławce z przyszłym słynnym rysownikiem komiksów Grzegorzem Rosińskim! 

 

Bogusław Polch zaczął rysować komiksy już w wieku 17 lat, kiedy to zadebiutował w magazynie harcerskim „Korespondent Wszędobylski”. Już wtedy zrezygnował z dalszych studiów plastycznych na rzecz pracy zawodowej. Od tej pory żył już tylko z rysowania.

 

W 1970 roku światło dzienne ujrzał pierwszy z siedmiu tomów komiksów Polcha z serii „Kapitan Żbik”. Następnie powstała seria komiksowa „Bogowie z kosmosu”, znana też jako “Ekspedycja”. W 1982 roku w miesięczniku “Fantastyka” ukazał się pierwszy odcinek słynnego komiksu “Funky Koval”, który był jednocześnie pierwszym polskim komiksem dla dorosłych. Następnie Polch rozpoczął pracę nad „Wiedźminem”, opartym na powieściach i opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego.

W 2009 r. Bogusław Polch otrzymał z rąk Prezydenta RP Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Komiksy rysownika Bogusława Polcha.