Z serii „Legendy polskiego komiksu”. Grzegorz Rosiński.

Grzegorz Rosiński to jeden z najsłynniejszych polskich artystów komiksowych i rysownik światowego kalibru! Już jako dziecko marzył o karierze pisarza lub rysownika. W ostateczności zdecydował się na to drugie i właśnie w takim kierunku ruszyła jego edukacja. Rosiński ukończył najpierw Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie warszawską Akademię Sztuk Pięknych.

Początki komiksu Thorgal – wizyta w Brukseli.

Podczas pierwszych lat pracy w zawodzie, ilustrował głównie książki dla młodzieży, a później także komiksy, m. in. słynnego „Kapitana Żbika”. Przez pewien czas pracował jako dyrektor artystyczny dla polskiego magazynu komiksowego RELAX. W 1976 roku Grzegorz Rosiński wyjechał do Brukseli. Tam też zamieszkał i pracował przez wiele lat. I tam rozpoczęła się jego przygoda z Thorgalem. Grzegorz został zaproszony do tworzenia komiksu przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a.

 

Rysownik poznał Van Hamme przypadkiem, w 1975 roku podczas pierwszej wizyty w Brukseli, gdzie spotkał się z belgijskim wydawcą pocztówek. Rosiński był już wtedy zawodowym rysownikiem komiksów, a Van Hamme właśnie rzucił pracę dla pasji i podjął się ryzykownego zawodu scenarzysty komiksowego.

 

W 1977 roku w poczytnym belgijskim magazynie „Tintin” opublikowano pierwszy numer komiksu „Thorgal”. Pierwsza część sagi o Thorgalu, zatytułowana „Zdradzona Czarodziejka”, szybko stała się europejskim hitem. Rok później, w 1978 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie „Thorgala”. W kolejnych latach powstawały następne serie komiksowe o słynnym wikingu Thorgalu. I tak przez ponad 40 lat regularnie ukazywały się kolejne odcinki przygód Thorgala, które tłumaczono na ponad 40 języków i nagradzano dziesiątkami nagród.

Kilka miesięcy temu (w sierpniu 2018 r.) Grzegorz Rosiński zrezygnował z rysowania słynnej serii „Thorgal”. Ostatnim Thorgalowym albumem, który namalował, jest album „Aniel”, którym ukazał się w listopadzie b.r.

Szninkiel – ponadczasowa opowieść o poszukiwaniu wolności i prawdy.

Oprócz „Thorgala”, Rosiński jest także współautorem wielkiego komiksowego przeboju – opowieści o szninklu J’onie, który stworzył również z Van Hamme. Z nim też w 2001 roku wydał jednoczęściowy komiks „Western”, który zasłynął głównie dzięki nowemu stylowi rysowania. Rosiński ujawnił w nim swój talent malarski, czyniąc komiks malarskim dziełem.

 

Obecnie Grzegorz Rosiński uznawany jest za czołowego twórcę komiksu w Europie. Za swoją twórczość został wielokrotnie nagrodzony, m.in. prestiżowymi nagrodami komiksowymi Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo, a także srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, belgijskim Orderem Leopolda II i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne osiągnięcia artystyczne i największe zasługi dla kultury polskiej.

Aktualnie Rosiński mieszka w Szwajcarii i wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.