Wyjątkowy komiks historyczny i plenerowa wystawa w Krakowie.

Komiks historyczny pt. „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji” powstał na zlecenie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Ze względu na złożoność projektu, współpraca ciągnęła się miesiącami, ale efekt był tego wart.

Na czym polegał projekt?

Zlecenie na ten komiks edukacyjny było dość nietypowe, bo w pierwszej kolejności naszym zadaniem było stworzenie pojedynczych plansz komiksu dla 8 wybranych miejsc w Krakowie, związanych historycznie z krakowską konspiracją i początkami działalności Organizacji Orła Białego. Tworzyliśmy po dwie plansze dla każdego miejsca. Później wszystkie te plansze komiksu zostały wydrukowane w dużym formacie i trafiły na zewnętrzne ekspozytory porozstawiane po ulicach Krakowa. Ekspozytory powstały w ramach wystawy plenerowej zorganizowanej przez muzeum z okazji 80. rocznicy założenia organizacji konspiracyjnej w Krakowie. Na tym etapie zamknęliśmy pierwszą część projektu. Druga część była nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna, bo do tych 16 przygotowanych już plansz komiksu musieliśmy dorobić kolejne 10 i połączyć wszystko w jeden komiks. Ale może zacznijmy od początku…

Miejsca wybrane do komiksu historycznego o krakowskiej konspiracji.

Praca nad komiksem krok po kroku.

Pracę nad komiksem edukacyjnym o krakowskiej konspiracji rozpoczęliśmy od spotkań z historykami w Muzeum Armii Krajowej, a także wspólnego spaceru po Krakowie śladem konspiratorów. W sumie konsultacje trwały kilkanaście dni. Dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji i materiałów rozpoczęliśmy pracę nad scenariuszem do komiksu.

Pełną relację z powstawania komiksu znajdziecie w artykule na blogu scenarzystki komiksowej -> KlawiaturaZamiastPiora.pl

Konsultacje historyczne w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przed przystąpieniem do tworzenia komiksu edukacyjnego.

Zwiedzanie Krakowa śladem konspiratorów przed przystąpieniem do prac nad komiksem historycznym.

Zwiedzanie Krakowa i zbieranie materiałów do komiksu historycznego o początkach krakowskiej konspiracji.

Zarówno sam zarys scenariusza jak i scenariusz do komiksu były wielokrotnie konsultowane i dopracowywane. Historycy z krakowskiego muzeum wprowadzali wiele zmian, a my musieliśmy je nanosić w taki sposób, aby komiks nie stracił swojej formy. Na szczęście udało nam się znaleźć złoty środek we współpracy z historykami. Scenariusz został zaakceptowany. I tak przystąpiliśmy do tworzenia storyboardu i szkicu komiksu. 

Tak wyglądała praca nad scenariuszem do komiksu edukacyjnego o krakowskiej konspiracji.

Fragment scenariusza do komiksu edukacyjnego o krakowskiej konspiracji.

Druga strona scenariusza do komiksu edukacyjnego o krakowskiej konspiracji.

Trzecia strona scenariusza do komiksu edukacyjnego o krakowskiej konspiracji.

Rysowanie komiksu historycznego dla Krakowa.

Szkicowanie komiksu o początkach krakowskiej konspiracji wymagało podpierania się historycznymi notatkami i fotografią. Szczególnie czasochłonne było rysowanie budynków: kamienic, pałacu sztuki itp. Zależało nam na jak najwierniejszym odwzorowaniu budownictwa tamtych czasów. Równie czasochłonne było projektowanie wnętrza pokoi, w których odbywało się większość narad członków krakowskiej Organizacji Orła Białego.

Szkicowanie komiksu historycznego o krakowskiej konspiracji.

 

Po zaakceptowaniu szkicu komiksu przez pracowników muzeum zabraliśmy się za nakładanie tuszu, koloru i tekstów. Wszystkie prace nad komiksem wykonujemy odręcznie w profesjonalnych programach graficznych. Ten komiks edukacyjny powstawał głównie na tablecie graficznym Wacom Cintiq 24 Touch. Niektóre plansze wykonane zostały na iPadzie Pro 12. 

Praca nad kolorem do komiksu edukacyjnego o początkach krakowskiej konspiracji.

Zdjęcie z pracowni rysownika komiksów - rysowanie na tablecie graficznym wacom cintiq.

szkicowanie komiksu przez rysownika na tablecie

Fragment kadru z nałożonym kolorem do komiksu historycznego - ipad pro.

 

Plenerowa wystawa komiksowa na ulicach Krakowa.

Pierwsze 16 plansz komiksu zostało przygotowanych do druku w wysokiej jakości. Komiksy trafiły na zewnętrzne ekspozytory będące częścią plenerowej wystawy pt. „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”. Teksty na komiksach zostały również przetłumaczone na język angielski.

Wystawę można było zwiedzać przez cały wrzesień 2019 roku. Odnalezienie wszystkich ekspozytorów na ulicach Krakowa było nie lada wyzwaniem. Niezbędna okazała się mapka z lokalizacjami poszczególnych miejsc, istotnych dla początków działalności krakowskiej Organizacji Orła Białego. My również wybraliśmy się na zwiedzanie wystawy przy okazji dłuższego spaceru po Krakowie. Większość ekspozytorów znajdowało się wokół krakowskie rynku i na plantach.

Wystawa plenerowa zaczęło się w Krakowie - początki konspiracji.

Wystawa plenerowa z komiksami w krakowie - pod Pocztą Wschodnią.

Turyści oglądają komiks edukacyjny na wystawie w Krakowie.

Komiks edukacyjny na ekspozytorze w Krakowie podczas wystawy plenerowej o początkach krakowskiej konspiracji.

Jedna z plansz komiksu na wystawie w Krakowie.

Fragment komiksu historycznego na wystawie plenerowej w Krakowie.

Autorzy komiksu na wystawie plenerowej Zaczęło się w Krakowie - pierwsze lata konspiracji.

 

Komiks historyczny – składanie pełnej publikacji.

Na ekspozytorach zamknięta została pierwsza część projektu. I tak rozpoczęliśmy pracę nad drugim etapem – stworzeniem pełnego komiksu historycznego pt. „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”. Zadanie to było nie lada wyzwaniem, bo musieliśmy stworzyć plansze komiksowe tzw. łączniki i włożyć je między komiksy dotyczące danych miejsc. Znów musieliśmy się cofnąć do etapu pracy nad scenariuszem do komiksu. Przerobienie scenariusza i kolejna fala konsultacji z historykami zajęły nam kolejne tygodnie. W końcu udało się przerobić całość tak, by powstała jednolita publikacja – zwarta historia opowiadająca o działalności krakowskich konspiratorów. Tak powstał komiks pt. „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji” liczący 30 stron. Na potrzeby komiksu została zaprojektowana oryginalna okładka, idealnie wpasowująca się w tematykę publikacji. Komiks dostępny jest w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Parę słów o komiksie można przeczytać na oficjalnej stronie muzeum.

Poniżej prezentujemy okładkę a także kilka pierwszych stron komiksu.

Komiks historyczny dla miasta Kraków o początkach krakowskiej konspiracji.

Pierwsza strona komiksu historycznego o początkach krakowskiej konspiracji

Druga strona komiksu historycznego o początkach krakowskiej konspiracji - straszewskiego

 

Pojedyncza strona komiksu konspiracji krakowskiej - ulica sławkowska.

strona komiksu - urząd skarbowy w krakowie.

Fragment komiksu krakowskiej konspiracji - wystawa w galerii.