Niezwykła historia pop-art, czyli o tym, jak puszka zupy stała się dziełem sztuki.

Dziś przedstawimy Wam po krótce niezwykła historia pop-art – naszego ulubionego nurtu artystycznego, z którym stykamy się na co dzień w pracy!

 

Jak się zapewne domyślacie, pop art, czyli angielskie „popular art”, w najprostszym tłumaczeniu oznacza sztukę popularną. To nowoczesny prąd artystyczny w sztuce XX wieku, który narodził się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Był odzewem na prężnie rozwijającą się kulturę masową. Przedstawiciele pop-art’u pragnęli odnaleźć złoty środek między sztuką, a życiem codziennym.

 

Pop art najczęściej utożsamiany jest z kulturą Stanów Zjednoczonych. Tymczasem swoje korzenie ma w Europie, a konkretniej w Wielkiej Brytanii! Za prekursorów pop-art’u uznaje się grupkę młodych londyńskich malarzy, rysowników, rzeźbiarzy i innych artystów, nazywanych Independent Group. Wspólna działalność Independent Group rozpoczęła się w 1953 roku. Wówczas jej członkowie po raz pierwszy zaczęli organizować w londyńskim centrum sztuki i kultury wykłady oraz wystawy. Wszystkie poświęcone były kulturze masowej i promowały ten nowy kierunek w sztuce.

Narodziny amerykańskiego pop-art.

Kiedy na początku lat 60. XX wieku w Anglii pop-art powoli już wygasał, w Stanach Zjednoczonych dopiero zaczął nabierać rozmachu. W latach 1960-1970 amerykańscy przedstawiciele pop-art’u budzili wiele kontrowersji. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny był Andy Warhol. 

 

Mistrz pop-artu – Andy Warhol.

Z całą pewnością można powiedziec, że Andy Warhol jest ikoną sztuki zwanej pop-artem. Mówi się, że Warhol wywrócił świat sztuki i tradycyjnego rzemiosła artystycznego do góry nogami. Myślę, że to w stu procentach prawda. Warhol sztukę utożsamił z reklamą. Po prostu przyrównał ją do codzienności. Artysta swoją pracownię nazywał fabryką. Swoje dzieła tworzył, albo raczej „produkował” taśmowo, na zasadzie odbitek serigraficznych.

 

Warhol specjalizował się w ilustracji reklamowej. Cała jego sztuka polegała na prezentacji zwykłych produktów konsumpcyjnych i przedmiotów codziennego użytku w formie artystycznej. Artysta znany jest głównie jako projektant obrazów inspirowanych kulturą masową. To on stworzył m.in. słynną puszkę Coca-Coli, rozpoznawaną przez każdego Amerykanina puszkę zupy Campbell, czy słynny wizerunek Mao Tse-Tunga. Jako rysownik Warhol jest twórcą m.in. słynnych serii rysunków „In the Bottom of my Garden” i „Endangered Species”.

 

Reasumując, najważniejszymi cechami amerykańskiego pop-art’u było korzystanie z szerokiego wachlarza technik i różnorodnych tematyk, jaskrawych, wręcz mdłych kolorów i wielkich formatów. Pop-art miał wiele wspólnego z surrealizmem. Stawiał głównie na prostotę. Jego głównym założeniem było rozpowszechnianie dzieł za pomocą środków masowego przekazu.