23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone dorocznie na całym świecie od 1995 roku. Dzień 23 kwietnia nie jest przypadkowy, ponieważ jest to data uznana za symboliczną dla literatury światowej. To właśnie w tym dniu zmarli jedni z najznakomitszych pisarzy skali światowej, m.in. Williama Szekspira czy Miguela de Cervantesa. Światowy Dzień Książki ustanowiony został przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa na świecie, a także docenienia autorów książek i przysługujących im praw . W Polsce Światowy Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku.

 

Z okazji tego święta UNESCO co roku przyznaje jednemu z miast na świecie tytuł Światowej Stolicy Książki. To szczególne wyróżnienie, zarezerwowane dla miasta, które wykazało się największym zaangażowaniem w promocję czytelnictwa wśród swoich mieszkańców. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest także miastu, które przygotowało najciekawszy program promujący czytanie w regionie. W bieżącym roku (2019) tytuł Światowej Stolicy Książki trafi do Kuala Lumpur w Malezji.

 

Co ciekawe, w 2016 roku ten zaszczytny tytuł trafił do Wrocławia! Tym samym Wrocław był pierwszym i jak narazie jedynym polskim miastem, które uzyskało tytuł Światowej Stolicy Książki.

 

Książka – historia w kilku słowach…

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy na świecie pojawiła się pierwsza książka? Otóż najstarszą na świecie książką, jaką do tej pory udało się odnaleźć, jest Złota Księga Etrusków, datowana na około 600 rok p.n.e.! Oznacza to, że najstarsza kompletna książka świata ma ponad 2500 lat.

 

Złota Księga Etrusków to sześć złotych płytek spiętych obręczami, zapisanych w języku etruskim. Etruskowie są jednym z najbardziej tajemniczych ludów starożytnych. Ich języka naukowcom do dziś nie udało się w pełni rozszyfrować. Prawdopodobnie książka ta została stworzona na pogrzeb ówczesnego arystokraty. Tą najstarszą książkę świata można obejrzeć w bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii!

 

Natomiast człowiek po raz pierwszy wpadł na pomysł, by zapisać swoje myśli, już 5 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie!

 

Pierwsza książka drukowana ujrzała światło dzienne w 969 roku. Była to książka pt. Diamentowa Sutra, wydrukowana w formie pięciometrowego zwoju. W Europie pierwsza książka – Biblia Guttenberga, została wydrukowana w 1440 roku.

 

Dlaczego warto czytać książki?

 

Jak powiedziała niegdyś Wisława Szymborska: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa korzystnie na nasz umysł i samopoczucie. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o troskach codziennego dnia. Czytanie wymaga koncentracji, do reszty pochłania i w ten sposób redukuje stres.

 

Czytanie książek to także wspaniała stymulacja dla mózgu.Podczas czytania zmuszamy nasze neurony do wysiłku i uruchomienia wyobraźni. Ta zaś rozbudza u człowieka kreatywność, która pomaga podejmować decyzje i przewidywać sytuacje w realnym życiu. Dzięki czytaniu człowiek poszerza swoje horyzonty i wiedzę, a także wzbogaca swoje słownictwo.

 

Czasem warto sięgnąć także po bajki, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Kolorowe dziecięce ilustracje pobudzają wyobraźnie, przywołują wspomnienia z beztroskich, dziecięcych lat  i działają wyciszająco.

 

Legendy – ciekawa alternatywa dla książek!

 

Jako ciekawą alternatywę dla tradycyjnych książek proponujemy legendy! Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wartości. Budują tożsamość z regionem i pozwalają zachować pamięć o tych, którzy odeszli.

 

Zachęcamy do lektury legend naszego autorstwa pt. „Legendy Solnego Grodu” i „Legendy znad Dunajca i Białej”. Ilustracje do bajek wykonał Paweł Błoński. Obydwie książeczki dostępne są w księgarniach internetowych, a także bezpośrednio u wydawcy – Regis.pl 

 

Legendy znad dunajca i białej - książka dla dzieci

legendy solnego grodu - bajka dla dzieci.