preloader-img

czytaj więcej o mnie.

Cześć, nazywam się Paweł! Jestem zawodowym rysownikiem, ilustratorem i projektantem. W branży artystycznej działam już ponad 15 lat. Co mogę dla Ciebie zrobić?

subpage-img

Polski rysownik komiksów Marvela – Piotr Kowalski. Rysownik Hulka.

Więcej realizacji
subpage-img
Więcej artykułów
subpage-img

Czy wiesz, że jednym z rysowników komiksów Marvela, twórcą m.in. słynnego Hulka jest rodowity Polak – Piotr Kowalski?

 

To jeden z nielicznych polskich artystów – rysowników komiksowych, którzy tworzą na potrzeby rynku europejskiego (głównie francuskiego) i amerykańskiego.

 

Jako ilustrator, grafik i rysownik komiksów Piotr Kowalski pracuje od niemal 20 lat. Pochodzi z Warszawy, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego. Już wówczas, będąc uczniem, zadebiutował jako rysownik. Jego ilustracje ukazały się w znanym miesięczniku „Nowa Fantastyka”.

 

Niedługo po tym prace Piotra Kowalskiego ukazywały się także w kolejnych czasopismach. Publikowane je m.in. w “Złotym Smoku”, “Magii i Miecz” i “Fenixie”.

 

Ponieważ kariera Kowalskiego prężnie się rozwijała, w 2001 roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy prywatny komiks  – „Gail”. Był to polski cykl komiksów fantastycznych, składający się w sumie z 4 albumów. Komiksy publikowało wydawnictwo Egmont Polska.

 

Sukces serii komiksów „Gail” szybko pomógł Kowalskiemu zaistnieć na europejskim rynku komiksowym. W 2006 podjął on współpracę z francuskim scenarzystą Emmanuelem Herzet. Wspólnie stworzyli znany francuski album pt. La Branche Lincoln. Komiks wydało francuskie wydawnictwo Le Lombard. W Polsce komiks ten ukazał się w zbiorczym wydaniu zatytułowanym „Wydział Lincoln”, na który składa się pięć kolejnych cyklów La Branche Lincoln.

 

Niedługo po europejskim sukcesie Kowalski zaczął debiutować w USA. Zaczęło się od rysunków do miniserii “Malignant Man”. Następnie zaproponowano mu współpracę nad serią “SEX”, ukazującą się regularnie w Stanach (scenariusz Joe Casey). Wreszcie Kowalski dołączył do ekipy Marvela. Rozpoczął współpracę nad serią “Marvel Knights: Hulk” (scenariusz Joe Keatinge).

 

W 2014 roku Kowalski podjął współpracę ze słynnym Stephenem Kingiem! I tak rozpoczął tworzenie komiksowej wersji serii jego książek pt. “Mroczna Wieża”. W tym samym roku ukazał się pierwszy zeszyt nowej odsłony cyklu “Mroczna Wieża” z rysunkami Kowalskiego.

 

Kowalski jako profesjonalny rysownik ilustrator jest również autorem wielu okładek amerykańskich komiksów.

 

Polski rysownik komiksów Marvela Piotr Kowalski

Rysownik komiksów Marvela – Piotr Kowalski. Źródło: Wikipedia.