Na czym polega geniusz Stana Lee? Światowej klasy rysownik komiksów.

Stan Lee – niekwestionowana legenda amerykańskiego komiksu i ikona światowej popkultury. Znany i uwielbiany rysownik komiksów. Twórca wspaniałych superbohaterów Marvela, którzy od lat towarzyszą nam nie tylko w komiksach, ale też w bijących rekordy oglądalności filmach i serialach.

 

Stan Lee otworzył nowy rozdział w świecie komiksów.

 

Stanowi udało się wypracować pionierski schemat powstawania komiksów. Stworzona przez niego Metoda Marvela po raz pierwszy zakładała ścisłą współpracę pomiędzy scenarzystą a rysownikiem podczas tworzenia zarówno komiksu, jak i samych bohaterów. Dotychczas scenarzysta nie miał żadnego kontaktu z rysownikiem. Dostarczał mu jedynie gotowy scenariusz. Nie miał wpływu na to, w jaki sposób rysownik go zinterpretuje. Ani jaka historia wyjdzie spod jego ręki. Dzięki Metodzie Marvela, rysownik i scenarzysta komiksowy stali się współtwórcami komiksu.

 

Stan Lee jest także twórcą nowego sposobu opowiadania historii o superbohaterach.

 

Stan podszedł do superbohaterów zupełnie inaczej. Miał na nich nowy pomysł. Zupełnie inny niż popularni wówczas rysownicy komiksów. Nie chciał tworzyć kolejnych nadludzi, osób doskonałych i bez wad. Pragnął, by jego superbohaterowie byli bliscy zwyczajnym ludziom. Aby zmagali się z codziennymi problemami i ludzkimi słabościami. Stan wychodził z założenia, że superbohaterowie są przeciętnymi ludźmi, którzy nabierali nieprzeciętnej mocy.

 

Stan wprowadził także w komiksie nowatorskie, dotychczas niestosowane praktyki. M.in. zamieszczanie ramki na pierwszej stronie komiksu oraz stron klubowych na końcu komiksu. Na stronach klubowych Stan zamieszczał nowinki ze świata komiksów, a także odpisywał na listy fanów. Strony klubowe cieszyły się dużą popularnością, z czasem zaczęto je nazywać „rubrykami Stana” (Stan’s Soapbox). Sam autor zaczął w nich przemycać wartościowe treści edukacyjne (antynarkotykowe itp.). Dzięki Stanowi Lee, na okładce – obok rysownika – po raz pierwszy zamieszczono również nazwisko scenarzysty, a nawet pozostałych współtwórców komiksu: liternika, inkera czy kolorysty.

 

Nowe podejście do komiksów spowodowało kosmiczny wzrost popularności wydawnictwa Marvel Comics. Stan Lee w niespodziewanie krótkim czasie zbudował potęgę Marvela. On sam stał się zaś ikoną medium, które tworzył i najbardziej znanym rysownikiem komiksów na świecie. Był też producentem wykonawczym wielu filmów stworzonych na postawie komiksów i w większości z nich występował gościnnie. Jego epizodyczne role w filmach, w dodatku pojawianie się na ekranie w najmniej spodziewanych momentach, stały się nieodzownym punktem każdej filmowej produkcji Marvela.