Jaki potencjał kryje w sobie komiks? Ile kosztuje opracowanie jednej strony komiksu w 2024 roku?

Ciężko wymienić drugą tak lekką i przystępną formę graficzną przekazywania informacji, jaką jest komiks. Nie dziwi nas więc, że zwolenników komiksu przybywa i nie mamy tylko na myśli kolekcjonerów komiksów czy miłośników wydawnictw rynku amerykańskiego. Powstaje coraz więcej polskich komiksów edukacyjnych, głównie historycznych, a także reklamowych i promujących dany region. Potencjał komiksu dostrzegło również wielu przedstawicieli instytucji publicznych i władz samorządowych, zamawiając u nas komiksy na zlecenie. Dlaczego komiks jest dziś tak porządaną formą narracji? 

Jaki potencjał kryje w sobie komiks?

Komiks to uniwersalna forma narracji, która skutecznie dociera zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Komiksem można poruszyć każdą tematykę, również tematy poważne i trudne. Do komiksu można włożyć dużą ilość treści, zdecydowanie większą niż zrobilibyśmy to np. na plakacie. I co najważniejsze – komiks zawsze wygląda atrakcyjniej niż jednolity tekst i z daleka przyciąga uwagę odbiorców. Każdy, choćby z czystej ciekawości, wczyta się w komiksowe chmurki.

Ile kosztuje stworzenie jednej strony komiksu w 2024 roku?

Tworzenie komiksu jest procesem czasochłonnym i wymaga realizacji określonych etapów. Komiks niczym film musi posiadać dobrze napisany scenariusz, który później również znacznie ułatwia współpracę z Klientem. Na podstawie scenariusza (i po zaakceptowaniu go przez osobę zamawiającą komiks) zostaje rozrysowany storyboard. Jest to prosty scenopis obrazkowy, zawierający rozplanowane wszystkie kadry komiksu. Storyboard jest bazą dla szkicu komiksu. Szkicowanie należy do najbardziej czasochłonnych etapów tworzenia komiksu. To także ostatni etap, po którym w komiksie można wprowadzać jeszcze jakieś poprawki. Gdy na szkic zostanie nałożony tusz, co jest kolejny etapem pracy, wprowadzanie zmian w komiksie jest już niemożliwe, bo wiązało by się po prostu z ponownym rysowaniem danej strony. Tuszowanie i kolorowanie komiksu wraz z nakładaniem tekstów są ostatnimi etapami pracy nad komiksem. Zanim komiks trafi do druku, zostaje jeszcze poddany postprodukcji. Polega ona na nanoszeniu ostatnich poprawek rysunkowych i kolorystycznych oraz sprawdzaniu poprawności tekstu pod względem gramatycznym i interpunkcyjnym. Na koniec łączymy wszystkie plansze w jedną publikację i profesjonalnie przygotowujemy ją do druku DTP.

Jak więc widzicie, tworzenie komiksów jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. I to głównie te czynniki dyktują jego cenę. Zwykle jedną stronę komiksu wyceniamy w granicach 1300 zł. Zamawiając realizację komiksu na dany temat, klient otrzymuje od nas pełną publikację gotową do wydrukowania. Istnieje również możliwość zlecenia druku sumptem naszego Wydawnictwa Fikoty. Wówczas klient otrzyma gotowe komiksy pod drzwi. Jeśli zainteresowała cię ta lekka i ciekawa forma publikacji, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wykonamy dla Ciebie komiks na zlecenie.