Ilustrowana mapa turystyczna. Ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie miejscowości! Kraina 7 Osobliwości nad jeziorem Omulew.

Kilka dni temu na ulicach mazurskich wsi położonych nad jeziorem Omulew zawisły nowe mapy turystyczne. Mapy, które mieliśmy przyjemność od początku do końca tworzyć. I bynajmniej nie są to tradycyjne mapy topograficzne z układem linii i siatek kartograficznych, lecz kolorowe i przyjemne w odbiorze, sytuacyjne, w pełni ilustrowane mapy turystyczne! W tym artykule opowiemy Wam, jak narodził się pomysł stworzenia ilustrowanych map i ile czasu zajęło nam ich tworzenie. Zapraszamy!

Skąd pomysł na stworzenie ilustrowanej mapy turystycznej?

Cały pomysł stworzenia nowych map turystycznych nad jeziorem Omulew narodził się przy okazji realizacji projektu pt. „Odświeżamy Krainę 7 Osobliwości”. Jest to projekt stowarzyszenia Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla Wszystkich”, które od kilkunastu lat prężnie działa w regionie i zrzesza mieszkańców miejscowości położonych nad jeziorem Omulew: Wikna, Jabłonki, Nataci Wielkiej i Nataci Małej. Mieliśmy już przyjemność współpracować ze stowarzyszeniem, m.in. organizując lokalną wystawę sztuki mieszkańców nadomulewskich wsi – o wystawie Sztuka nad Omulewem pisaliśmy już wcześniej.
Gdy dowiedzieliśmy się, że lokalne stowarzyszenie planuje odświeżyć tablice z mapami w okolicy, zaproponowaliśmy Pani prezes stowarzyszenia, żeby nie drukować z powrotem tych starych map, które już tam od lat wisiały, tylko zrobić coś zupełnie nowego, ciekawszego i bardziej przyciągającego uwagę. Opowiedzieliśmy o naszym pomyśle stworzenia w pełni ilustrowanej mapy, czyli po prostu narysowania wszystkiego, co znajduje się w okolicy. Stowarzyszeniu bardzo się ten pomysł spodobał i tak zaczęliśmy rysować mapę Krainy 7 Osobliwości.

Jak przebiegała praca nad ilustrowaną mapą Krainy 7 Osobliwości?

Prace nad mapą trwały grubo ponad miesiąc. Ponieważ na mapie odzwierciedlone są rysunkami realne miejsca, musieliśmy najpierw przygotować sobie sporo materiału fotograficznego. Dzięki fotografiom udało nam się bardzo wiernie oddać wizerunek poszczególnych miejsc, sklepu, obydwu kościołów i hoteli i agroturystyk, które tutaj się znajdują. Najbardziej czasochłonne było oczywiście rysowanie mapy. Wszystkie ilustracje rysował rysownik i ilustrator Paweł Błoński. Nad całą merytoryką mapy i zbieraniem informacji pracowała żona Pawła – Agnieszka Ostrowska-Błońska. Na mapie znalazły się wszystkie atrakcje turystyczne Krainy 7 Osobliwości, szlaki turystyczne, wypożyczalnie sprzętów wodnych, a także mnóstwo lokalnych miejsc noclegowych. Do akcji tworzenia mapy przyłączyli się właściciele niemal 20 lokalnych hoteli i agroturystyk – co było dla nas dużym wyzwaniem i zaskoczeniem. Każde z tych miejsc zostało dokładnie zilustrowane przez Pawła. Z pewnością więc projekt ten mocno przyczyni się do rozwoju lokalnej turystyki.

Gdzie można zobaczyć nową ilustrowaną mapę?

Mapa została wydrukowana w dużych formatach i zamontowana na 4 tablicach informacyjnych w miejscowościach położonych nad mazurskim jeziorem Omulew: w Wiknie (koło placu zabaw), Jabłonce (koło świetlicy), Nataci Wielkiej (obok placu rekreacyjnego) oraz w Nataci Małej (naprzeciwko cmentarza). Wszystkie te miejsca znajdują się przy głównej drodze, tak więc każdy kto przejeżdża przez wspomniane wsie, na pewno z daleka zobaczy mapy.

Ilustrowana mapa turystyczna to skuteczny sposób na uatrakcyjnienie miejscowości i rozwój turystyki!

Po ilustrowaną mapę turystyczną coraz chętniej sięgają władze gmin i miast, by ubarwić ulice swoich miejscowości i przyciągnąć uwagę turystów. W czym jest ona lepsza od tradycyjnych map? Przede wszystkim ilustrowana mapa z daleka przyciąga uwagę przejeżdżających osób, sprawia, że każdy chętnie lub nawet z czystej ciekawości się przy niej zatrzyma i być może zostanie w danym regionie na dłużej. Ilustrowana mapa ma przyciągać turystów i im pomagać. Nie jest to mapa tradycyjna, topograficzna, tylko bardziej sytuacyjna. Każdy przyjezdny po spojrzeniu na nią ma od razu wiedzieć, gdzie może zjeść, gdzie zrobić zakupy, gdzie spać, gdzie pójść na spacer, gdzie pojeździć na rowerze, gdzie wypożyczyć sprzęt turystyczny.  Wszystko jest na niej zilustrowane – nie trzeba się domyślać, co oznacza jakaś ikonka. Na takiej mapie wszystko widać jak na dłoni, jest przystępna nawet dla dzieci. Ilustrowana mapa może też stanowić dobrą bazę do stworzenia innych materiałów promocyjnych regionu, np. kolorowanek, gier planszowych. Mapę taką można również wydrukować w formie papierowej, a na odwrocie zamieścić ciekawostki dotyczące historii danego regionu i innych atrakcji turystycznych. W przyszłym roku narysowana przez nas mapa Krainy 7 Osobliwości zostanie wydrukowana sumptem Wydawnictwa Fikoty. Z pewnością będzie stanowiła nie lada atrakcję dla turystów odwiedzających Mazury.

ilustrowana mapa turystyczna