preloader-img

czytaj więcej o mnie.

Cześć, nazywam się Paweł! Jestem zawodowym rysownikiem, ilustratorem i projektantem. W branży artystycznej działam już ponad 15 lat.
Co mogę dla ciebie zrobić ?

subpage-img

Niezwykła historia pop-art, czyli o tym, jak puszka zupy stała się dziełem sztuki.

Więcej realizacji
subpage-img
Więcej artykułów
subpage-img

Dziś przedstawimy Wam po krótce niezwykła historia pop-art – naszego ulubionego nurtu artystycznego, z którym stykamy się na co dzień w pracy!

 

Pop art, czyli angielskie „popular art”, w najprostszym tłumaczeniu oznacza sztukę popularną. To nowoczesny prąd artystyczny w sztuce XX wieku, który narodził się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego jako odzew na prężnie rozwijającą się kulturę masową. Przedstawiciele pop-art’u pragnęli odnaleźć złoty środek między sztuką, a życiem codziennym.

 

Choć pop art najczęściej utożsamiany jest z kulturą Stanów Zjednoczonych, swoje korzenie ma w Europie, a konkretniej w Wielkiej Brytanii. Za prekursorów pop-art’u uznaje się grupkę młodych londyńskich malarzy, rysowników, rzeźbiarzy i innych artystów, nazywanych Independent Group. Wspólna działalność Independent Group rozpoczęła się w 1953 roku. Wówczas jej członkowie po raz pierwszy zaczęli organizować w londyńskim centrum sztuki i kultury wykłady oraz wystawy. Wszystkie poświęcone były kulturze masowej i promowały ten nowy kierunek w sztuce.

Narodziny amerykańskiego pop-art.

Gdy na początku lat 60. XX wieku w Anglii pop-art powoli już wygasał, w Stanach Zjednoczonych dopiero zaczął nabierać rozmachu. W latach 1960-1970 amerykańscy przedstawiciele pop-art’u budzili wiele kontrowersji. Wśród nich najbardziej znany był Andy Warhol.

 

Mistrz pop-artu – Andy Warhol.

Mówi się, że Warhol wywrócił świat sztuki i tradycyjnego rzemiosła artystycznego do góry nogami. Sztukę utożsamił z reklamą, przyrównał ją do codzienności, swoją pracownię nazywał fabryką, a swoje dzieła tworzył, albo raczej produkował taśmowo, na zasadzie odbitek serigraficznych.

 

Przede wszystkim Warhol specjalizował się w ilustracji reklamowej. Cała jego sztuka polegała na prezentacji zwykłych produktów konsumpcyjnych i przedmiotów codziennego użytku w formie artystycznej. Artysta znany jest głównie jako projektant obrazów inspirowanych kulturą masową. To on stworzył m.in. słynną puszkę Coca-Coli, rozpoznawaną przez każdego Amerykanina puszkę zupy Campbell, czy słynny wizerunek Mao Tse-Tunga. Jako rysownik Warhol jest twórcą m.in. słynnych serii rysunków “In the Bottom of my Garden” i “Endangered Species”.

 

Reasumując, najważniejszymi cechami amerykańskiego pop-art’u było korzystanie z szerokiego wachlarza technik i różnorodnych tematyk, jaskrawych, wręcz mdłych kolorów i wielkich formatów. Pop-art miał wiele wspólnego z surrealizmem. Stawiał głównie na prostotę. Jego głównym założeniem było rozpowszechnianie dzieł za pomocą środków masowego przekazu.